ZASADY REKRUTACJI STUDENTÓW NA WYJAZDY ERASMUSA
Wymiana międzynarodowa
Jeśli chciałbyś odbyć część studiów za granicą w ramach wymiany studenckiej, którą oferuje program Erasmus, musisz pamiętać, że oprócz odpowiednich wyników w nauce i znajomości języka obcego oczekiwać się od Ciebie będzie sporej dozy samodzielności. Wykazać się nią musisz już od samego początku, tj. od etapu pozyskiwania informacji na temat możliwości wyjazdu. Nie zniechęcaj się jednak – czas poświęcony na wstępne przygotowania zaprocentować może wspaniałą życiową przygodą, jaką są studia zagraniczne, naprawdę warto podjąć ten wysiłek!
A oto, co powinieneś zrobić, chcąc wziąć udział w międzynarodowej wymianie studentów:
1) Wybierz uczelnię z Listy uczelni partnerskich – przejrzyj jej stronę internetową, w razie jakichś wątpliwości skontaktuj się z jej koordynatorem Erasmusa. Dowiedz się, czy prowadzone są tam zajęcia w języku, którym władasz bardzo dobrze. Poza tym musisz mieć pewność, że przedmioty, które realizowałbyś, studiując zwykłym trybem na GWSH, są dostępne na wybranej przez Ciebie uczelni, lub też że oferuje ona kursy, które są przynajmniej podobne. Pamiętaj, że jeżeli różnice programowe będą zbyt duże, nie będzie podstaw do zaliczenia Ci tego okresu studiów!
2) Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o zasadach działania programu Erasmus. Na początek dobrze będzie się zapoznać z treścią podstrony „Pytania i odpowiedzi” w dziale „Erasmus dla studentów” naszej strony internetowej. Potraktuj to jednak tylko jako wprowadzenie, zdecydowanie powinieneś teraz jak najdokładniej przeczytać zawartość strony http://www.erasmus.org.pl/index.php/ida/4/ (to sekcja polskiej strony Erasmusa adresowana specjalnie dla studentów) – znajdziesz tam wszystkie informacje szczegółowe. Jako przyszły student Erasmusa musisz mieć pełną świadomość swych praw i obowiązków!
3) Systematycznie odwiedzaj naszą stronę internetową i przeglądaj uczelniane gabloty informacyjne. Już niebawem zostanie ogłoszony konkurs na wyjazdy stypendialne w ramach Erasmusa.