Tyflopedagogika
Kwalifikacje absolwenta.
- Cel i zadania:
Absolwent studiów podyplomowych z zakresu Tyflopedagogiki potrafi zastosować wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające oraz ułatwiające pracę z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcjami rozwojowymi (zburzenia wzroku), potrafi prowadzić edukację i rehabilitację osób z dysfunkcjami rozwojowymi, komunikować się z osobami z dysfunkcjami rozwojowymi, umie projektować i realizować programy rewalidacji indywidualnej i grupowej oraz wdrożyć różnorodne metody pracy z osobami z dysfunkcjami rozwojowymi. Nowością jest kurs alfabetu Braille'a stanowiący integralną część studiów podyplomowych. Program został opracowany zgodnie z obowiązującymi wymogami standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (tj. Dz. U. 2021 poz. 890 z późn. zm.)), przewiduje możliwość uzupełnienia wiedzy w zakresie pedagogiki specjalnej oraz przygotowanie merytoryczne i dydaktyczno-metodyczne w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową.
- Adresaci studiów:
Studia adresowane są do nauczycieli, pedagogów szkolnych, specjalistów zatrudnionych w szkołach wszystkich typów i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, pragnących uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi z dysfunkcjami rozwojowymi w zakresie wzroku i słuchu różnego stopnia w szkołach, innych placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i rewalidacyjnych.
- Czas trwania studiów: trzy semestry (nauka trwa od października do czerwca)
- Opłata: semestr I: 1800 PLN, semestr II: 1800 PLN, semestr III: 1900 PLN
Absolwentom GWSH, studiów pierwszego i drugiego stopnia, przysługuje pięcioprocentowa zniżka w opłatach za naukę na studiach podyplomowych prowadzonych przez Wydział Nauk Społecznych GWSH w Gdańsku.