Bibliotekoznawstwo w oświacie
Kwalifikacje absolwenta.
- Cel i zadania:
Celem studiów jest nabycie wiedzy merytorycznej i metodycznej z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa, literatury dla dzieci i młodzieży, czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz informacji naukowej. Program został opracowany zgodnie z obowiązującymi wymogami standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (tj. Dz. U. 2021 poz. 890 z późn. zm.)) oraz przewiduje praktyczne zajęcia w bibliotece szkolnej lub innej placówce oświatowej.
- Adresaci studiów:
Studia przeznaczone są dla nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych i placówek oświatowo-wychowawczych, ubiegających się o zdobycie kwalifikacji bibliotekarskich, a także dla osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji i umiejętności.
- Zarys programu studiów:
1. Bibliotekoznawstwo i bibliotekarstwo
2. Praca bibliotek szkolnych i kontekst czytelniczy
3. Literatura dla dzieci i młodzieży
4. Informacja naukowa
5. Technika pracy umysłowej
6. Biblioterapia. Metodyka pracy z czytelnikiem chorym lub niepełnosprawnym
- Czas trwania studiów: trzy semestry (nauka trwa od października do czerwca)
- Opłata: semestr I: 1700 PLN, semestr II: 1700 PLN, semestr III: 1700 PLN
Absolwentom GWSH, studiów pierwszego i drugiego stopnia, przysługuje pięcioprocentowa zniżka w opłatach za naukę na studiach podyplomowych prowadzonych przez Wydział Nauk Społecznych GWSH w Gdańsku.