Terapia pedagogiczna
Kwalifikacje absolwenta
Studiowanie na specjalności Terapia pedagogiczna to:
1. Generowanie pomysłów – trening twórczości, otwartość, kompetencje społeczne i interpersonalne, poznanie podstawowych problemów z zakresu terapii pedagogicznej, inspirowanie i twórcze dyskusje na temat poznanych teorii
2. Formułowanie projektów – praca metodą projektów, formułowanie projektów z zakresu terapii pedagogicznej w oparciu o własne pomysły
3. Wdrażanie autorskich projektów w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych
4. Organizowanie własnej firmy w obszarze terapii pedagogicznej i sprzedaż produktów
– Nauczysz się planować, projektować i realizować działania specjalistyczne (korekcyjno-kompensacyjne)
– Zdobędziesz umiejętność diagnozowania, konstruowania programów profilaktyczno-terapeutycznych dla osób z trudnościami w uczeniu się
– Poznasz metody pracy korekcyjno-kompensacyjnej
– Nauczysz się prowadzić indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne
– Nabędziesz kompetencje potrzebne do podejmowania prac koordynacyjnych w zespole diagnozującym
– W trakcie studiów rozwiniesz swoje predyspozycje do pracy pedagoga terapeuty, będziesz przygotowany do samodzielnego inicjowania, planowania i prowadzenia działań o charakterze terapeutycznym
Po ukończeniu tej specjalności będziesz przygotowany do samodzielnego prowadzenia:
– Zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym
– Badań i działań diagnostycznych dotyczących poszczególnych uczniów, w tym diagnozowania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych
– Terapii indywidualnej i grupowej oraz warsztatów i szkoleń dla rodziców i nauczycieli
– Działań wspierających rozwój ucznia
– Zajęć rozwijających uzdolnienia, potencjały i kreatywność ucznia
Po ukończeniu specjalności możesz podjąć pracę z zakresu terapii pedagogicznej w takich instytucjach, jak:
– Przedszkola
– Szkoły podstawowe (klasy I – III, klasy integracyjne, nauczanie indywidualne)
– Poradnie psychologiczno-pedagogiczne
– Domy małego dziecka
– Alternatywne formy edukacji przedszkolnej
– Placówki świadczące usługi wspomagania rozwoju dziecka
– Szkolne oddziały przyszpitalne
– Szkoły sanatoryjne
Na studiach w zakresie specjalności Terapia pedagogiczna uzyskuje się przygotowanie pedagogiczne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575, z późn. zm., tj. Dz. U. 2020 poz. 1289 z późn. zm.) w zakresie kończonej specjalności.
- Moduły:
1. Terapia pedagogiczna z elementami logopedii
Studia na specjalności Terapia pedagogiczna z elementami logopedii dają możliwość prowadzenia zajęć z zakresu terapii pedagogicznej z dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, a także w szkole podstawowej. Obecnie występuje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.
2. Terapia pedagogiczna z elementami arteterapii
Arteterapia to terapia przez twórczość. Traktuje ona artystyczne środki przekazu jako podstawowy sposób komunikacji. Uczestnicy sesji arteterapii nie muszą posiadać zdolności artystycznych. Ta metoda może być szczególnie użyteczna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć poprzez słowa. Arteterapia pomaga odnaleźć motywację do życia i pracować na własnym potencjale i mocnych stronach.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowisku terapeuty pedagogicznego, czyli posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, rozwijających uzdolnienia oraz warsztatów arteterapii.
3. Terapia pedagogiczna w pedagogice opiekuńczo-wychowawczej
Absolwent wyposażony zostanie w praktyczne umiejętności pracy z dziećmi niedostosowanymi społecznie, z dziećmi i młodzieżą o szczególnych potrzebach edukacyjnych poprzez połączenie wiedzy psychologicznej i pedagogicznej z aktywnością praktyczną, realizowaną w różnych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych dla dzieci oraz zajęciami warsztatowymi.
Po ukończeniu studiów absolwent uzyska kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy z ludźmi w każdym przedziale wiekowym, począwszy od małego dziecka aż po osoby w wieku bardzo dojrzałym. Może pracować między innymi jako:
– Wychowawca w placówkach (w pogotowiu opiekuńczym, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu dom dziecka, wioska dziecięca, dom małego dziecka, bursa, świetlica szkolna)
– Pedagog – wychowawca (w świetlicy środowiskowej, socjoterapeutycznej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, ogniskach wychowawczych itp.)
– Pedagog ulicy
– Pedagog szkolny
– Pedagog – doradca – konsultant (w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym, w ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, w centrach pomocy rodzinie, w miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej oraz biurach porad obywatelskich itp.)
Studia kończą się egzaminem dyplomowym.