Konferencja „Innowacyjna edukacja” – Gdynia, 24 listopada 2017 roku
Zapraszamy przedstawicieli samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, naukowców, studentów, absolwentów, nauczycieli, pedagogów, wychowawców, psychologów, rodziców i innych zainteresowanych.
NAVIGO – Centrum Innowacyjnej Edukacji, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Szkoła Szachowa „Pierwszy Ruch” oraz Projekt Dobrej Komunikacji zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji „Innowacyjna edukacja”, która odbędzie się w Gdyni, w piątek 24 listopada 2017 roku w godz. 10.00 – 15.15.
„Innowacyjna edukacja” to jedna z kilkunastu krajowych konferencji, a zarazem pierwsza w północnej Polsce, organizowanych przez doświadczonych ekspertów, specjalizujących się w innowacyjnych metodach dydaktycznych. To także przestrzeń do spotkania i wymiany doświadczeń nauczycieli zainteresowanych rozwojem zawodowym. Celem konferencji jest budowanie współpracy pomiędzy osobami, organizacjami i instytucjami, działającymi w obszarze innowacyjnej edukacji.
Konferencja stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych wydarzeń, zorganizowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy – konferencji „Innowacyjna Edukacja” we Wrocławiu, która odbyła się jesienią 2016 roku oraz „Innowacyjna Edukacja: dyrektorzy”, zrealizowanej wiosną 2017 roku.
W ramach konferencji przewidujemy udział osób reprezentujących trzy dominujące w Polsce nurty innowacyjnej edukacji:
- Technologie cyfrowe w nauczaniu – przedstawiciele tego nurtu są najliczniejszym w Polsce odłamem innowatorów edukacyjnych, skupionym w ramach grup, takich jak Superbelfrzy, Mobilizatorzy edukacji itp. Wykorzystują oni technologie cyfrowe, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu, do podnoszenia jakości edukacji w ramach szkół działających w systemie oświaty.
- Edukacja alternatywna – silny i mocno integrujący się w ostatnim okresie nurt, związany z ideami, takimi jak edukacja demokratyczna, edukacja wolnościowa, szkoły Montessori czy waldorfskie. Osoby i organizacje zaangażowane w taką aktywność działają zarówno w ramach szkół systemowych, jak też i poza systemem, w ramach zorganizowanych grup, wykorzystujących przepisy o edukacji pozaszkolnej.
- Lokalne działania profilowane – niejednorodny nurt działań o charakterze lokalnym, związany z budowaniem świadomości społecznej, aktywizowaniem i wspieraniem dzieci zagrożonych wykluczeniem, poprzez wykorzystywanie innowacyjnych form działania, takich jak profilowanie silnych stron za pomocą testów Gallupa czy tutoring.
Co istotne, przedstawiciele tych nurtów nie tylko zwykle nie znają się nawzajem, ale nawet często nie słyszeli o istnieniu inicjatyw należących do nurtu innego niż ich własny. Tymczasem edukacja alternatywna może wiele zaoferować szkołom wykorzystującym technologie cyfrowe i odwrotnie – mądrze wykorzystywany Internet, tablety i komputery idealnie nadają się do wsparcia tysięcy rodziców korzystających z edukacji pozaszkolnej w Polsce. Obydwie grupy mogą zaś na poziomie lokalnym nawiązywać partnerstwa z organizacjami pozarządowymi pracującymi z dziećmi w poszczególnych dzielnicach i uzupełniać nawzajem swoje możliwości, uzyskując efekt synergii.
Celem konferencji jest spotkanie przedstawicieli tych środowisk – różnych, jeżeli chodzi o sposoby działania – ale powiązanych, jeżeli chodzi o cel, w postaci budowania lepszej szkoły. Jednocześnie istotna dla budowania i wspierania synergii między nimi będzie obecność przedstawicieli samorządu terytorialnego, mających możliwość inicjowania działań w tym obszarze.
Organizatorzy konferencji: NAVIGO – Centrum Innowacyjnej Edukacji, Projekt Dobrej Komunikacji
Partner naukowy: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna
Partner merytoryczny: Szkoła Szachowa „Pierwszy Ruch”
Prelegenci:
Dr Łukasz Srokowski – NAVIGO Centrum Innowacyjnej Edukacji
Dr Tomasz Tokarz – NAVIGO Centrum Innowacyjnej Edukacji
Dr Adriana Frączek – Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna
Mgr Urszula Leciej – Projekt Dobrej Komunikacji
Mgr Patrycja Leciej-Andrzejczak – Projekt Dobrej Komunikacji
Michał Kanarkiewicz – Szkoła Szachowa „Pierwszy Ruch”
Gościem specjalnym konferencji będzie Beata Wolak, Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Miejsce konferencji: Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gdyni, ul. 10 Lutego 33 (dogodnie skomunikowane centrum Gdyni – bliskość Dworca PKP Gdynia Główna, Dworca PKS Gdynia Główna oraz przystanków komunikacji miejskiej)
Udział w konferencji jest płatny. Zapisy on-line trwają do 20 listopada 2017 roku lub do wyczerpania puli miejsc. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do rejestracji na stronie: navigo.org.pl/konferencja/gdynia.
Każdy z biorących udział w konferencji otrzyma certyfikat uczestnictwa.
Koszt udziału w konferencji: 100 zł. Informacje dotyczące wpłaty znajdują się w formularzu rejestracyjnym.
Koordynator wydarzenia z ramienia GWSH: Małgorzata Gwizdalska, Biuro Karier GWSH
tel.: 600 327 981
e-mail: m.gwizdalska@gwsh.gda.pl