Zobacz, jak wygląda zabytkowa siedziba GWSH
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna na Biskupiej Górce - zdjęcia panoramiczne
Zobacz naszą siedzibę, dziedziniec oraz aule wykładowe: prezentacja szkoły
Siedziba, w której znajduje się i funkcjonuje Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, jest nierozerwalnie związana z dziejami Biskupiej Górki. Nazwa tego obszaru pochodzi od posiadłości biskupów wrocławskich i utrwalona została także w nazewnictwie niemieckim jako Bischofsberg.
Nazwa Biskupia Górka po raz pierwszy pojawiła się w dokumantach z XII wieku (w nadaniach z 1124 roku). Biskupi posiadali tutaj osiedla zagrodnicze oraz drewniany dwór. Posiadłości biskupie przez lata doznawały zniszczeń, a najcięższych doznały podczas wojen polsko-krzyżackich , a szczególnie działań wojennych w roku 1443, w których oddziały husyckie podeszły pod Gdańsk i zajęły Biskupią Górkę.
Pierwsze umocniena na Biskupiej Górce pojawiły się już w IV wieku. W 1628-1630 istniejący szaniec został zrekonstruowany i powiązany wałem z fosą główną w rejonie kanału Raduni. Na poczatki XIX wieku w obliczu wojen z Rosją rozpoczęto długoletnie prace fortyfikacyjne. Dokonano korekt w basionowym systemie umocnień, główną redutę wzmocniono dodatkowym szańcem od strony północnej.
W 1827 roku po opanowaniu przez Prusy miasta Gdańsk przystąpiono do realizacji projektu budowy Reduty Koszarowej dla batalionu piechoty. Obiekt ten, obecnie siedziba GWSH, w dnia 14 czerwca 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Skuteczna adaptacja Reduty Koszarowej podjęta została przez władze Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w latach dziewięćdziesiątych. Na wniosek władz uczelni zespół specjalistów Regionalnego Oddziału Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w składzie: dr inż. Krzysztof Biskup, mgr Jacek Dąbrowski i mgr inż. Robert Hirsz wykonał badania archeologiczne oraz przygotował zalecenia konserwatorskie do projektu adaptacji Reduty Koszarowej Biskupiej Górki, które wykorzystano w pracach budowlanych i modernizacyjnych pod kątem potrzeb placówki dydaktycznej i akademickiej. W rezultacie w jej murach mogła rozpocząć działalność niepubliczna uczelnia wyższa o nazwie Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna.