Zielony dziedziniec GWSH
Razem z "Całą Polską..." chodziliśmy boso
„Zielono mi w głowie” – pod takim hasłem odbyła się 2 czerwca impreza na dziedzińcu GWSH na Biskupiej Górce w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Chodzi Boso” (calapolskachodziboso.pl), zorganizowanej przez Fundację Agico. Tego dnia plac przy ulicy Biskupiej 24b wyglądał wyjątkowo, gdyż został zazieleniony dywanem z trawy. Powierzchnia naszego trawnika to aż 500 m kw.! W ten sposób społeczność GWSH oraz nasi goście mogli uczcić zbliżający się światowy Dzień Środowiska Naturalnego. Razem chodziliśmy na bosaka po trawie, a nasze spotkanie służyło zarówno wspólnej zabawie, rekreacji i działaniom twórczym, jak i podkreśleniu wielu bardzo istotnych problemów, z którymi borykają się mieszkańcy współczesnych metropolii.
Gościem honorowym zielonej imprezy na Biskupiej był wybitny znawca historii Gdańska Andrzej Januszajtis, który w bardzo interesujący i barwny sposób opowiedział o historii Biskupiej Górki, zabytkowego miejsca o ciekawych dziejach sięgających czasów średniowiecza. Poruszyliśmy przy tej okazji także kwestię rewitalizacji mocno zaniedbanej dziś dzielnicy. Warto przy tym podkreślić, że w organizację wydarzenia włączyło się Stowarzyszenie Waga, działające na rzecz równości, zrównoważonego rozwoju, w tym także rewitalizacji Biskupiej Górki. To z inicjatywy Wagi, a ściśle działającej w stowarzyszeniu Krystyny Ejsmont, mieszkanki i radnej dzielnicy, działaczki Koalicji Biskupia Górka oraz wiceprezeski stowarzyszenia Elżbiety Jachlewskiej, powstała niecodzienna rzeźba z gliny o nazwie „Biskupia – Góra Sztuki”.
Na dziedzińcu odbyły się ciekawe pokazy: parkour, czyli sztuka poruszania się po mieście, w wykonaniu Trójmiejskiego Klubu Sportowego Parkour & Freerun Movement − ksmovement.pl, założonego przez studenta GWSH Grzegorza Niecko; taniec (popping) w wykonaniu Lipskee’go − reprezentanta New Boogie Down School, gdańskiej szkoły tańca i centrum kultury hip-hop; aikido − wystąpiły dzieci z Autonomicznej Akademii Aikido prowadzonej przez mistrza Roberta Gembala, był to pokaz technik polegających na poszukiwaniu estetyki gestów, braku przemocy, doskonaleniu ciała i umysłu, lepszym poznaniu siebie i innych oraz czerpaniu energii z ruchu opartego na harmonii. Były też warsztaty (rysowanie, lepienie z gliny, ekologia i zrównoważony rozwój, parkour, relaks); występy (happening literacki „Gra w zielone” Barbary Piórkowskiej i Ewy Banieckiej oraz akcja teatralna Studenckiego Teatru GWSH „Dotknąć chmur” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego). Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego dla studentów GWSH na wiersz o tematyce proekologicznej, oceniało jury w składzie: Barbara Piórkowska, Wojciech Boros oraz Ewa Baniecka, a pierwsze miejsce zdobyła Barbara Ramona Jackiewicz. Zwycięskie utwory zostaną opublikowane w arkuszu poetyckim, który wydrukuje dla nas partner imprezy drukarnia Herold Group. A wszystko pod hasłem tworzenia zielonej przestrzeni w mieście, rekreacji, poszanowania własnego otoczenia, twórczych działań.
O „więcej trawy do zabawy” w mieście wraz z dziećmi z Biskupiej Górki upominała się Dagmara Kaleta, właścicielka „Parkadii”, firmy, która zapewniła nam produkcję i dowóz dywanu z trawy, a także przemiłe kwiatowe upominki. W sprawie tworzenia zielonej przestrzeni w Trójmieście, jak również w sprawie rewitalizacji Biskupiej Górki, zamierzamy wystosować apel do prezydenta Gdańska.
Szczególne podziękowania należą się studentom GWSH, którzy aktywnie uczestniczyli w imprezie. Studentki politologii Joanna Cyman i Natalia Rohda poprowadziły całość, zapewniając doskonałą konferansjerkę. W pomoc zaangażował się Parlament Studentów GWSH, któremu przewodniczy Kamil Myszka. Duża grupa naszych studentów, przedstawicieli kół naukowych, dzielnie opiekowała się najmłodszymi uczestnikami imprezy, organizując dla nich liczne zabawy na trawie i inne atrakcje. Mimo trwającej sesji egzaminacyjnej nie zabrakło chętnych do udziału w imprezie, a w tym w warsztatach. Odbyły się zajęcia poświęcone ekologii i zrównoważonemu rozwojowi – prowadziła je Grażyna Knitter ze Stowarzyszenia Waga. Na koniec można było zrelaksować się na trawie pod okiem psycholożki i psychoterapeutki Ewy Kempskiej, która pokazała uczestnikom warsztatów „Sztuka relaksu na trawie” skuteczne techniki redukujące napięcie i stres.
Dziękujemy wszystkim pozostałym partnerom naszego wydarzenia: Dorocie Dajkowskiej z firmy Audiowave, która zapewniła świetne nagłośnienie. Piekarni Warmińskiej za przepyszny poczęstunek. Firmie Greenway za koszulki.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 21 na Biskupiej Górce za liczne przybycie na nasz dziedziniec.
Wydarzeniu patronowały Radio Gdańsk, portalpomorza.pl i Gazeta Wyborcza, honorowym patronem akcji jest zaś Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 – Kandydat. Hasło promujące Gdańsk i metropolię jako kandydata do miana Europejskiej Stolicy Kultury: „WOLNOŚĆ KULTURY – KULTURA WOLNOŚCI” pojawiło się na naszym dziedzińcu w formie graffiti. Pozostanie ono stałym elementem wystroju dziedzińca. Chcemy w ten sposób podkreślić dobrą współpracę z placówką działającą w mieście na rzecz kultury i wartości humanistycznych, jako uczelnia prawdziwych humanistów, przygotowująca właśnie otwarcie nowego kierunku – kulturoznawstwa.