Studiuj poradnictwo zawodowe w GWSH!
Konstruując naszą ofertę, odpowiadamy na najnowsze zapotrzebowania rynku pracy
Oferta Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej z roku na rok rozbudowuje się i dostosowuje do stale zmieniających się potrzeb rynku pracy. Służy temu zarówno otwarcie nowych kierunków kształcenia – kulturoznawstwa oraz turystyki i rekreacji – jak i tworzenie nowoczesnych, unikalnych specjalności w ramach kierunków prowadzonych w GWSH od lat. Taką nowoczesną specjalnością, zasługującą na szczególne zainteresowanie ze strony kandydatów na studia, jest „poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne” na pedagogice.
W świetle zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej, że każde gimnazjum ma zatrudniać doradcę zawodowego, warto przybliżyć ideę poradnictwa zawodowego. Opiera się ono na założeniu, że planowanie i kształtowanie kariery zawodowej człowieka jest procesem rozpoczynającym się we wczesnym dzieciństwie i trwającym przez całe życie. Zadaniem doradcy zawodowego jest towarzyszenie klientowi w zasadniczych momentach tego procesu, pomoc w uzyskaniu wiedzy o nim samym, o otoczeniu i uwarunkowaniach, które w każdej sytuacji życia mają istotne znaczenie dla podejmowania decyzji zawodowych.
O randze poradnictwa zawodowego świadczy Rezolucja Rady Unii Europejskiej zatytułowana „Całożyciowe poradnictwo zawodowe w Europie”.
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna kształci przyszłych doradców zawodowych na studiach pedagogicznych pierwszego oraz drugiego stopnia. Absolwenci znają między innymi metody, techniki i narzędzia pozyskiwania, gromadzenia i chronienia informacji, techniki komunikowania się, zasady postępowania w pracy z klientem, potrafią sporządzać diagnozy przydatności zawodowej i umiejętnie planować karierę zawodową. Porad udzielają młodzieży, nauczycielom i rodzicom, osobom bezrobotnym oraz wszystkim poszukującym pracy, a także pracodawcom. Ponieważ ich praca jest oparta na relacji człowiek − człowiek, mają wiedzę ogólnopedagogiczną, socjologiczną, a zwłaszcza psychologiczną. Pracują nie tylko w szkołach, lecz także w urzędach pracy, centrach informacji i planowania kariery zawodowej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ochotniczych hufcach pracy czy akademickich biurach karier.