Wspólnie odkryjmy tajemnice Biskupiej Górki
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Spotkania z historią i zabytkami w GWSH.
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna już po raz trzeci zaprasza na cykl wykładów i popularnych spacerów w ramach projektu „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce” poświęconego głównie postaciom ważnym dla przeszłości Biskupiej Górki. Każda z tych osób wniosła też coś istotnego do historii Gdańska.
Brunon Zwarra, autor książek o historii Gdańska, przywołuje we „Wspomnieniach Gdańskiego Bówki” pamięć o przedwojennej Biskupiej Górce, w której się wychował.
Przyjrzymy się postaci Pawła Beneke, gdańskiego żeglarza i kapra, który zdobył dla Gdańska obraz „Sąd Ostatecznym” Hansa Memlinga, a przez nazistów został powołany na patrona schroniska na Biskupiej Górce.
Bohaterem jednego z wykładów będzie lekarz i astronom, Nataniel Mateusz Wolf, który w bastionie Ostroróg (jednym z trzech bastionów dzieła koronowego Biskupiej Górki), założył obserwatorium astronomicznie, po którym dziś nie ma śladu, a miejsce pochówku jego twórcy wciąż jest tajemnicą.
W trakcie wykładów dowiemy się więcej o niezwykłej parze, która osiedliła się pod koniec XIX wieku nad Kanałem Raduni, nieopodal wzgórza Biskupiej Górki – Wilhelmie Auguście Stryowskim, urodzonym na Zaroślaku malarzu, konserwatorze, współzałożycielu Muzeum Miejskiego (dziś Muzeum Narodowe) oraz jego żonie Clarze Stryowski-Baedeker, doktorze medycyny i współautorce publikacji zachęcającej kobiety do emancypacji w zakresie ubioru.
Program wykładów:
15 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Dominika Ikonnikow „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce”
24 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Marek Adamkowicz „Brunon Zwarra”
29 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Piotr Mazurek „Nataniel Mateusz Wolf”
6 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Aleksander Masłowski „Paweł Beneke”
13 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Małgorzata Paszylka-Glaza „Wilhelm August Stryowski”
22 maja 2014 r., czwartek, godz. 18.00 – 19.30 – wykład
Katarzyna Czaykowska „Clara Stryowski-Baedeker”
Wykłady odbywają się siedzibie naszej Uczelni przy ul. Biskupia 24B
Spacery:
12 maja 2014 r., poniedziałek, godz. 17.00 – 18.30 – zwiedzanie
„Historia schroniska na Biskupiej Górce”. Wizyta w budynku i na terenie byłego schroniska im. Pawła Beneke, obecnie siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
17 maja 2014 r., sobota – spacer w dwóch grupach: godz. 11.00 – 12.30, godz. 13.00 – 14.30 – Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje na Biskupiej Górce – żołnierze i jeńcy”.
Uwaga! Na spacery liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy. Na zgłoszenia na spacery organizatorzy czekają od 1 maja 2014 roku.
Kontakt: przewodnicy.bg@gmail.com, tel. 505 106 161
Facebook: Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce
Na wszystkie wykłady i spacery wstęp jest bezpłatny.
Podobnie jak w ubiegłych latach, od czerwca 2014 roku Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie „WAGA” zapraszają na spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami, którzy oprowadzą Państwa po Biskupiej Górce.
Dzięki naszym przewodnikom poznacie historię i zabytki Biskupiej Górki, usłyszycie legendy i anegdoty, dowiecie się więcej o niezwykłych postaciach związanych z tą częścią Gdańska.
Szczegółowe informacje i zapisy:
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Punkt Informacji Kulturalnej
ul. Długi Targ 39/40
tel.: 58 301 20 16
e-mail: punkt@ikm.gda.pl
pon. – pt., godz. 10.00 – 18.00
sob. – niedz., godz. 12.00 – 16.00
Poznaj naszych wykładowców:
Dominika Ikonnikow – absolwentka historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych Informatyka dla Nauczycieli na Politechnice Gdańskiej. Z miłości do Gdańska powstała praca magisterska pt. Kościół gdański w epoce średniowiecza. Znaczenie Zakonów Mendykanckich. Zrealizowane ważne projekty dla młodzieży: „Wiedza o Gdańsku’’ oraz „Bydgoszcz jakiej nie znasz’’. Praktyki w pracowni komunikacji osób głuchoniemych Logocom, członkini Sekcji Dawnej projektu Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Koordynatorka serii wykładów o feministycznej historii Gdańska, współautorka Miniatur Gdańskich.
Marek Adamkowicz – dziennikarz, publicysta, prozaik. W latach 2005 – 2008 sekretarz redakcji miesięcznika „Pomerania”, obecnie redaktor „Polski. Dziennika Bałtyckiego” i miesięcznika „Nasza Historia”. Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, zwycięzca konkursu na najlepsze opowiadanie kryminalne o Gdańsku, stypendysta Funduszu im. Izabelli Trojanowskiej dla dziennikarzy zajmujących się tematyką regionalną. Autor zbioru opowiadań „Szepty" oraz powieści „Oblężenie”.
Piotr Mazurek – magister pedagogiki specjalnej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, absolwent Podyplomowego Studium Muzealniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (z uprawnieniami kustosza), autor wielu artykułów dotyczących szeroko pojętej historii Gdańska, pomysłodawca i założyciel Muzeum „Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk”, długoletni działacz, przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i działacz społeczny. Autor wirtualnych spacerów po Gdańsku: www.spacery.gdansk.pl.
Aleksander Masłowski – licencjonowany przewodnik PTTK po Trójmieście
Wojciech Ostrowski – filmowiec, fotograf, podróżnik, polarnik, oceanograf. Miłośnik historii Gdańska, szczególnie zainteresowany Biskupią Górką. Od wielu lat ją fotografuje i wspiera działania mające doprowadzić do jej rewitalizacji. Autor zdjęć Biskupiej Górki wydanych jako pocztówki, filmu „Barwy Biskupiej Górki” i cyklu fotografii poświęconego fortyfikacjom znajdującym się na Biskupiej Górce. Wielokrotnie oprowadzał duże grupy osób po fortyfikacjach położonych na tym terenie.
Małgorzata Paszylka-Glaza – historyk sztuki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), kustosz i kurator zbiorów w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku oraz Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdyni. Od ponad 10-ciu lat z ramienia Muzeum Narodowego w Gdańsku prowadzi program „Resocjalizacja przez sztukę” wspólnie z Zakładem Karnym Gdańsk – Przeróbka i Aresztem Śledczym w Gdańsku. Zainteresowania: feminizm w sztuce, etyka sztuki i zjawisko totalitaryzmu w sztuce.
Katarzyna Czaykowska-Stój – od przeszło 11 lat jest licencjonowanym przewodnikiem miejskim, terenowym oraz pilotem turystycznym. Oprowadza wycieczki polskie i anglojęzyczne. Podczas swoich przewodnickich wędrówek po Gdańsku zainicjowała zwyczaj ubierania się w historyczne stroje, a także wzbogaciła przekaz historyczny o elementy rebusów i zagadek. Jest członkiem państwowej komisji egzaminacyjnej dla przewodników miejskich i pilotów wycieczek, a także instruktorem na kursach przewodnickich i pilockich. Długi czas była także korepetytorem języka angielskiego (ze szczególnym naciskiem na dykcję), a także tłumaczem literatury w kilku wydawnictwach. Od lat także służy tłumaczeniami podczas konferencji czy spotkań (jak choćby Biennale ExLibrisu w Muzeum Zamkowym w Malborku). Prowadzi dwa blogi o tematyce turystyczno-krajoznawczej, prowadząc zarazem także poszukiwania badawcze. Parę artykułów pomogło w badaniach naukowych wykładowców takich uczelni, jak choćby uniwersytet w Padwie (vide artykuł o Adrianie Pauli, naukowcu gdańskim przełomu XVI i XVII wieku). Z racji rodzinnych zainteresowań genealogią i heraldyką, często służy pomocą w poszukiwaniach, a także sama poszukuje. Ostatnim dużym przedsięwzięciem – niestety zahamowanym z racji bardzo czynnego przewodnictwa, a także czynnej i stałej współpracy z wieloma (także zagranicznymi) biurami podróży – była seria biografii kobiet z Prus. Tak Wschodnich, jak i Zachodnich. I w tym kierunku idą jej obecne zainteresowania. Oprócz tego, specjalizuje się w historii średniowiecza obszaru bałtyckiego, jego architekturą, jak również życiem codziennym (a także monastycznym) na terenie państwa Zakonu Krzyżackiego. Zajmuje się sprawami szeroko pojętej higieny i ochrony zdrowia w średniowieczu. Specjalizuje się także w historii Mennonitów w Polsce. Była jednym z referentów tego tematu na Światowej Konferencji Mennonitów, która odbyła się w Leeuwarden w roku 2012. W październiku b.r. została odznaczona przez ministra Turystyki i Sportu Honorową Odznaką za Zasługi dla Turystyki.