Targi Pracy i Rozwoju Pedagoga – relacja z wydarzenia
Za nami pierwsza edycja Targów Pracy i Rozwoju Pedagoga, organizowanych przez Biuro Karier GWSH.
Jak założyć klub dziecięcy i zarządzać sobą w czasie? Jakie są nowoczesne aktywizujące metody pracy z uczniem? Jak budować autorytet i skutecznie komunikować się z młodzieżą z trudnych środowisk? Odpowiedzi na te i inne pytania czekały na uczestników Targów Pracy i Rozwoju Pedagoga – pierwszej branżowej inicjatywy skierowanej do środowisk edukacyjnych, która odbyła się w minioną sobotę, 17 października, w siedzibie GWSH.
Celem Targów było stworzenie przestrzeni do spotkania studentów i absolwentów pedagogiki oraz innych uczestników wydarzenia z przedstawicielami firm, instytucji i organizacji działających w obszarze pedagogiki oraz dziedzin pokrewnych.
Wśród propozycji składających się na program imprezy największą popularnością cieszyły się warsztaty.
– W siedmiu warsztatach wzięło udział blisko 120 uczestników. Zainteresowanie nimi było tak duże, że w przypadku niektórych listy ich uczestników zamknęliśmy jeszcze przed Targami. Mimo tego były osoby, które nawet w dniu imprezy próbowały znaleźć wolne miejsca na warsztatach o interesującej je tematyce – tłumaczy Małgorzata Gwizdalska, Koordynatorka Targów z Biura Karier GWSH.
Co odwiedzającym podobało się najbardziej?
Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Kreatywnej Pedagogiki, będącej projektem doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanym przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. Część warsztatów stanowiła lekcja z udziałem uczniów klas V – VI, podczas której nauczyciel wykorzystywał trzy metody aktywizacji – Lego Logos, metodę stacji i elementy gamifikacji.
Na Targach nie brakowało wystawców obecnych w GWSH podczas innych wydarzeń o charakterze rozwojowo-edukacyjnym. Po raz kolejny dużą popularnością cieszyły się warsztaty prowadzone przez Marcina Bednarza z sopockiej Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Beata Kołecka, studentka GWSH prowadząca Klub dziecięcy Ene Due Rabe, tym razem zaproponowała aż dwa warsztaty. – Na moich warsztatach panowała wspaniała atmosfera. Stały się one okazją do wymiany doświadczeń. Niektórzy uczestnicy moich pierwszych tego dnia warsztatów, poświęconych zakładaniu klubu dziecięcego, byli nimi tak pochłonięci, że postanowili pozostać na kolejnych – z zarządzania sobą i swoimi zadaniami w czasie. Z przyjemnością przeprowadzę warsztaty podczas przyszłej edycji Targów – relacjonowała Beata Kołecka.
Niebanalne stoisko oraz warsztaty „Dialog – jak zaczynać?” przygotowała Akademia Dynamiczna Tożsamość (adT), będąca międzynarodową koalicją trzech podmiotów – Ezzev Foundation, Fundacji Citizen Project i Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Stoiska pracodawców działających w obszarze pedagogiki oraz dziedzin pokrewnych prezentowały oferty pracy, staży, praktyk i wolontariatu. Wśród wystawców byli m.in. przedstawiciele projektu Szlachetna Paczka, Fundacja Mam Marzenie, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna PEGAZ.
Na Targach swoją działalność zaprezentowało Koło Naukowe Młodych Pedagogów. Członkinie koła rekrutowały studentów, którzy chcieliby do niego przystąpić.
– Wspólnie rozwijamy nasze inicjatywy, stąd każdy mógł dołączyć do ćwiczenia dla dzieci – wyklejanki odwzorowującej nowe logo naszego koła. Każdy mógł też obejrzeć prezentację efektów naszych dotychczasowych działań, tj. udziału w konferencjach, warsztatach i akcjach społecznych – mówiła Stela Marszałkowska, przewodnicząca Koła Naukowego Młodych Pedagogów.
Ruch jak na prawdziwym targu panował natomiast przy stoisku nietypowego wystawcy – firmy Rosnę Szybko – pierwszej w Polsce marki odzieżowej produkującej ubrania, które rosną razem z dzieckiem.