Program bezpłatnych sobotnich warsztatów – wstęp wolny!
Targi Pracy i Rozwoju Pedagoga – 17 października 2015 roku.
Szczegółowy program warsztatów
Obowiązują zapisy on-line!
10.00 – 11.45, sala 108
- „Aktywizujące metody nauczania na przykładzie „stacji”” – Kreatywna Pedagogika – projekt doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z prostymi i atrakcyjnymi dla dzieci metodami aktywizującymi, które wykorzystujemy w swojej codziennej pracy. Najpierw uczestnicy zobaczą półgodzinną lekcję, podczas której nauczyciel wykorzysta trzy metody: Lego Logos, metodę stacji i elementy gamifikacji. Następnie odbędzie się warsztat dla uczestników, podczas którego będą mogli zapoznać się bliżej z ideami poszczególnych metod i przygotować się do wdrożenia w swojej pracy.
Lego Logos – metoda pracy, której autorem jest Jarosław Marek Spychała. Polega na budowaniu instalacji z klocków, które stanowią analizę tekstów lub sprowadzają pojęcia abstrakcyjne do przedmiotu materialnego.
Stacje – metoda oparta na symultanicznej pracy uczniów, którzy chodząc od „stacji” do „stacji”, wykonują podane im zadania.
Gamifikacja – metoda pracy z uczniem, polegająca na budowaniu jego wewnętrznej motywacji do zdobywania wiedzy poprzez wprowadzanie warunków zbliżonych do gry.
10.00 – 11.45, sala 109
- „Jak założyć klub dziecięcy? Faza planowania, realizacji i prowadzenia działalności. Jak pozyskać dotację?” – Ene Due Rabe
Klub dziecięcy jako droga do Twojego sukcesu zawodowego – warsztaty dedykowane są dla pedagogów, którzy czują, że praca we własnej firmie da im poczucie szczęścia i spełnienia zawodowego. Zapraszamy osoby, które widzą swój potencjał w opiece, wychowaniu i edukacji małych dzieci. Na warsztatach, oprócz wiedzy, podzielimy się entuzjazmem i siłą do podejmowania codziennych wyzwań. Jako bonus wybrani uczestnicy warsztatów otrzymają wsparcie merytoryczne i coachingowe w pierwszej fazie prowadzenia działalności.
Obszary wiedzy:
– Jak założyć klub dziecięcy? Faza planowania (koszty, marketing, pozyskiwanie klientów), realizacji i prowadzenia działalności.
– Jak pozyskać dotację i jak przetrwać na rynku.
10.00 – 11.45, sala 115
- „Mindfulness dla zapracowanych” – Grow One
W ostatnim czasie mindfulness przebojem wdarł się do wielu dziedzin życia. Jest stosowany w medycynie, biznesie, edukacji, a nawet w wojsku podczas szkolenia komandosów. To podejście jest tak szeroko stosowane głównie dlatego, że jest zadziwiająco skuteczne, czego dowodzą liczne badania.
Podczas warsztatów:
– Opowiemy o tym, czym jest mindfulness i jakie przynosi efekty.
– Przedstawimy i przećwiczymy podstawowe, proste techniki mindfulness, które przynoszą wymierne efekty, jeśli są stosowane regularnie.
– Opowiemy o programach Mindfulness, które są wdrażane w wielu organizacjach na świecie.
10.00 – 11.45, sala 116
- „Wolontariat – zdobywanie i wykorzystywanie kompetencji” – Fundacja Mam Marzenie
Wolontariat to poświęcenie swojego wolnego czasu innym. Jest wiele organizacji oferujących tego rodzaju aktywność. Każdy może znaleźć coś dla siebie.
Chcesz się sprawdzić i jednocześnie zdobyć nowe doświadczenia? Wolontariat to doskonała forma pracy nad sobą, umożliwiająca rozwój kompetencji osobowych, zarówno poznawczych, jak i społecznych. Aktywność wolontarystyczna pozwala na zdobycie nowych doświadczeń. Doświadczeń, które z dumą można wpisać do swojego CV.
__________________
12.00 – 13.45, sala 108
- „Dialog – jak zaczynać?” – Akademia Dynamiczna Tożsamość (adT) – międzynarodowa koalicja: Ezzev Foundation – Holandia, Fundacja Citizen Project, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – Polska
Budowanie relacji rówieśniczych i międzypokoleniowych – nie tylko w dobie Internetu – stale się zmienia. Dlatego widzimy potrzebę systematycznego trenowania i podnoszenia umiejętności komunikacji interpersonalnej w kontekście stosunków społecznych. Wydaje się, że opanowaliśmy umiejętność rozmowy, dyskusji oraz dialogu, jednak wyniki zarówno badań, jaki i praktycznych obserwacji, pokazują obraz naszych relacji, w których coraz częściej oddalamy się od siebie oraz ulegamy pokusie „wojny na argumenty” i „przeciągnięcia rozmówcy na swoją stronę”.
Uczestnicy warsztatów wspólnie wypracują innowacyjne rozwiązania, jak rozmawiać na trudne tematy dotyczące życia społecznego. Dzięki międzynarodowej współpracy zetkniemy się z inną perspektywą kulturową. Przetestujemy wspólnie metody budowania więzi w dialogu.
Każdy, kto uczy się bądź pracuje w określonym środowisku, ma inne doświadczenia, które zebrane razem, mogą stworzyć innowacyjną bibliotekę dobrych praktyk i które warto wykorzystywać oraz rozpowszechniać w Polsce i za granicą. Tak działamy, a w powstającej platformie e-learningowej E-LAB Dynamiczna Tożsamość publikować będziemy wyniki warsztatów.
Widzimy siebie i każdego jako osoby mające prawo do szacunku i zdolne do empatii. Szukamy w dialogu pozytywnych puent poprzez konstruktywną konfrontację. Dodaj z nami do możliwości swoje doświadczenie, umiejętności oraz pomysłowość – z szacunkiem i empatią rozwijaj siebie i wspieraj innych.
12.00 – 13.45, sala 109
- „Nauczyciel wychowania przedszkolnego – zawód czy pasja?” – Przedszkole nr 87 w Gdańsku
Warsztaty adresowane są do osób, które chcą sukces życiowy i zawodowy odnaleźć w pracy z dziećmi i dla dzieci. Podczas warsztatów podzielimy się własnym doświadczeniem i pasją pracy z małymi dziećmi.
Spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania:
– Jak dobrze przygotować się do tego wspaniałego, ale wymagającego zawodu?
– Jak dobrze zaprezentować siebie na pierwszym spotkaniu?
– Jak „przeżyć” pierwsze dni w przedszkolu bez stresu i załamań?
– Jak nie wypalić się zawodowo i nieustannie szukać nowych rozwiązań?
Spróbujemy również nauczyć się zarządzać własną karierą, a przy tym z pasją i entuzjazmem rozpoczynać każdy dzień.
12.00 – 13.45, sala 115
- „Jak budować autorytet wychowawcy i pedagoga wśród młodzieży z trudnych środowisk” – Młodzieżowa Placówka Wychowawcza Caritas Archidiecezji Gdańskiej
Podczas warsztatów dowiesz się:
– Jak stać się autorytetem dla swoich podopiecznych.
– Jak wypracować autorytet u swoich wychowanków.
– Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry wychowawca.
– Czym jest stanowczość i konsekwencja u wychowawcy.
– Jak być dobrym pedagogiem ulicy.
12.00 – 13.45, sala 116
- „Jak rozciągnąć czas? Jak zarządzać sobą i swoimi zadaniami w czasie, jeżeli mamy go za mało?” – Ene Due Rabe
Celem warsztatów jest przedstawienie prostych, skutecznych i szybkich do wdrożenia technik, które umożliwiają zrealizowanie określonych zadań.
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona!
Zapisy on-line trwają do 14 października 2015 roku. Aby uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, wyślij zgłoszenie na adres: m.gwizdalska@gwsh.gda.pl, podając tytuł/y warsztatów oraz swoje imię i nazwisko. Każdy z biorących udział w warsztatach otrzyma zaświadczenie uczestnictwa.
Koordynator Targów Pracy i Rozwoju Pedagoga: Małgorzata Gwizdalska (Biuro Karier GWSH)
ul. Biskupia 24B, 80-875 Gdańsk
tel.: 600 327 981
e-mail: m.gwizdalska@gwsh.gda.pl
www.gwsh.gda.pl/pl/zobacz-takze/biuro-karier-1.html