Nowości i zapowiedzi wydawnicze w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej
Aktualności
W ostatnim czasie nakładem uczelnianego Wydawnictwa Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej ukazały się interesujące, warte polecenia nowości. Pierwsza z nich to monografia zbiorowa zatytułowana Człowiek w systemie pomocy. Konteksty i rozwiązania edukacyjne pod redakcją Adeli Kożyczkowskiej i Marii Szczepskiej-Pustkowskiej, będąca dziełem osiemnastu autorów. Z różnych perspektyw przyglądają się oni problematyce edukacji i opieki − perspektyw często dotąd nieobecnych w myśleniu o systemie pomocy człowiekowi. Książka stanowi cenne źródło wiedzy przede wszystkim dla pedagogów, psychologów i socjologów. Dzieło zostało dedykowane profesorowi Julianowi Radziewiczowi, wybitnemu pedagogowi, znawcy problematyki dialogu edukacyjnego.
Warto przytoczyć fragment recenzji naukowej pióra Mirosławy Nowak-Dziemianowicz: „Recenzowana książka przywraca wiarę w edukację nastawioną na pomoc i pomaganie, na drugiego człowieka traktowanego przez pryzmat jego własnych potrzeb i jego własnej sytuacji życiowej. […] Ta, rekomendowana Wydawnictwu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej jako godna wydania, niezwykle interesująca książka pokazuje, że zarówno szerokie, kulturowe, polityczne, ekonomiczne konnteksty procesów opieki i pomagania, edukacji, jak i towarzyszące im, nieodłączne i nieredukowalne sprzeczności, napięcia i konflikty można i trzeba demaskować po to, żeby rozumieć. Wszakże rozumienie jest naszym sposobem bycia w świecie. Tym ważniejszym i bardziej niezbędnym, im trudniejszy i nieprzejrzysty staje się świat”.
Pozostając w kręgu tematyki pedagogicznej, należy zwrócić uwagę także na podręcznik Roberta Opory Resocjalizacja: wychowanie i psychokorekcja nieletnich niedostosowanych społecznie, wydany przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” oraz Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Z pewnością książka ta stanie się lekturą obowiązkową wszystkich studentów pedagogiki resocjalizacyjnej GWSH! Omówiono w niej najistotniejsze umiejętności i techniki stosowane w pracy resocjalizacyjnej z nieletnimi. Opisane umiejętności mogą być wykorzystywane zarówno w warunkach środowiska otwartego, w placówkach resocjalizacyjnych pobytu dziennego, jak i w ośrodkach całodobowych.
Przedstawiona propozycja jest wynikiem przemyśleń i doświadczeń autora zdobytych w pracy z dziećmi i młodzieżą. Autor chce pokazać czytelnikom możliwości wykorzystania w pracy resocjalizacyjnej empatii, autorytetu, asertywności, sposoby motywowania wychowanków oraz rozwiązywania problemów. Oddana do ich rąk książka opisuje między innymi, jak kształtować prospołeczne umiejętności u nieletnich niedostosowanych społecznie. Zdolność do kształtowania u nich takich umiejętności jest jedną z kluczowych kompetencji pedagoga resocjalizacyjnego, która determinuje efektywność podejmowanych przez niego oddziaływań. Książka zarówno dla teoretyków, jak i dla praktyków.
Kolejną pozycją, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, jest praca zbiorowa pod redakcją Izydora Sobczaka zatytułowana Rozwój demograficzno-społeczny województwa pomorskiego. Teraźniejszość i przyszłość. Z pewnością stanowić będzie ona cenną pomoc dydaktyczną dla studentów takich kierunków, jak: politologia, socjologia czy administracja, ale zainteresuje również osoby zajmujące się praktyką życia społeczno-gospodarczego i politycznego kraju, województwa, powiatu, wszystkich, którym nieobojętne są tendencje i prognozy rozwoju demograficznego w regionie pomorskim.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje rozdziały szczegółowo omawiające zagadnienia demograficzno-społeczne województwa pomorskiego, druga zaś odnosi się do wybranych kwestii demograficznych i społecznych w piętnastu „starych” krajach Unii Europejskiej, zawiera też jedno krótkie opracowanie dotyczące regresu demograficznego u naszych sąsiadów: w Rosji i na Ukrainie.
W planach Wydawnictwa GWSH są kolejne ciekawe pozycje wydawnicze. W najbliższym czasie ukaże się obszerna monografia zbiorowa pod tytułem Poradnictwo zawodowe. Wymiar teoretyczny i praktyczny pod redakcją Ryszarda Parzęckiego. Poradnictwo zawodowe to udzielanie profesjonalnego wsparcia dla osób kształcących się, poszukujących pracy czy chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje, umożliwiającego podejmowanie trafnych decyzji zawodowych i edukacyjnych, właściwe zarządzanie własną ścieżką życiową w trakcie nauki, pracy i w innych sytuacjach wpływających na rozwój, wykorzystanie swoich umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Chodzi o przygotowanie do sprawnego poruszania się w społeczeństwie informacyjnym i efektywnego funkcjonowania na rynku pracy. Ta problematyka została omówiona w książce nader wszechstronnie, także z uwzględnieniem uwarunkowań unijnych, w świetle których poradnictwo zawodowe jawi się jako zagadnienie wieloaspektowe, cechujące się dużą złożonością celów i zadań.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla pracowników naukowo-dydaktycznych, nauczycieli różnych typów szkół, doradców zawodowych w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy centrach informacji i planowania kariery zawodowej. Niezwykle cenne opracowanie dla wszystkich osób kształcących się w dziedzinie doradztwa zawodowego.
Publikacja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki temu dystrybuowana będzie bezpłatnie.
Niebawem ukaże się w druku również monografia zbiorowa Terapia i resocjalizacja dzieci i młodzieży z problemami szkolnymi pod redakcją Waldemara Budzińskiego – interesujący i wartościowy zbiór przydatny zwłaszcza studentom pedagogiki i psychologii, teoretykom i praktykom w dziedzinie terapii i resocjalizacji osób z różnychy względów nieprzystosowanych społecznie.
To jednak jeszcze nie koniec! W planie wydawniczym GWSH widnieją aż trzy pozycje związane z problematyką wielokulturowości, tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, rozpatrywaną z perspektywy pedagogicznej jak też politologicznej. Zostaną one wydane w ramach nowo utworzonej serii wydawniczej pod roboczą nazwą „Wielokulturowość”.
Stałą pozycję stanowi w planach wydawniczych GWSH uczelniany rocznik – czasopismo naukowe „Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość”. Tegoroczny tom zostanie wzbogacony o artykuły z dziedziny administracji, której nauczanie wprowadzono na uczelni z początkiem roku akademickiego 2009/2010.
Dwie książki wzbogacą dorobek naukowy Wydziału Administracji i Nauk o Polityce: monografia zbiorowa Miscellanea politologii pod redakcją Adriany Frączek i Andrzeja Chodubskiego oraz autorskie opracowanie Marka Żejmy Wprowadzenie do strategii działań politycznych.
Wydział Studiów Europejskich również zamierza powiększyć swój dorobek publikacyjny. W przygotowaniu są następujące pozycje: monografia Tomasza Sowińskiego Finanse publiczne, monografia zbiorowa Gospodarka narodowa, integracja, globalizacja oraz praca zbiorowa zatytułowana Wybrane problemy bezpieczeństwa w Unii Europejskiej pod redakcją Stanisława Miecznikowskiego.
Dorobek Wydziału Pedagogiki wzbogaci się w bieżącym roku o jeszcze jedną pozycję – autorstwa Romana Bielickiego, zatytułowaną Użyteczność metod kulturotechniki resocjalizacyjnej w opinii personelu penitencjarnego.