Nazwisko Prezydenta USA bez wielkiego znaczenia dla Polski
Po wykładzie profesora Longina Pastusiaka.
Co dalej z planami stworzenia tarczy antyrakietowej? Czy USA pod rządami Baracka Obamy to Państwo, z którym należy się liczyć, czy mocno osłabione wewnętrznymi podziałami? Na te i inne pytania podczas specjalnego wykładu otwartego w GWSH w wypełnionej po brzegi sali wykładowej odpowiadał profesor Longin Pastusiak, były Marszałek Senatu RP, amerykanista, historyk, politolog, autor wielu książek poruszających tematykę „Białego Domu”.
Był to pierwszy w tym roku akademickim wykład z cyklu „Spotkań otwartych w GWSH”, na które Uczelnia zaprasza znane osobistości ze świata polityki, kultury, sportu oraz mediów, adresowany do uczniów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką wydarzenia.
Profesor Pastusiak wygłosił krótki wykład pt. „Wpływ wyniku wyborów w USA na sytuację Polski, Europy i świata”. Po nim rozpoczęła się interesująca dyskusja, której moderatorem był dr Waldemar Budziński, Prorektor ds. Studenckich GWSH.
– Często podczas zakończonej niedawno kampanii prezydenckiej słyszałem pytanie, który kandydat jest dla Polski najbardziej korzystny. Otóż popieram osąd, że nie ma to dla Polski większego znaczenia – tłumaczył zebranym profesor. – Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że żaden z wymienionych kandydatów w walce o głosy nie spotykał się z polską mniejszością w USA. W mojej opinii Stany Zjednoczone to dzisiaj Państwo, które najlepiej radzi sobie z polityką wewnętrzną, jest skupione na własnych problemach. To relatywnie osłabia też ich pozycję zagraniczną – powiedział były Marszałek Senatu RP, który nie krył zadowolenia z ilości pytań, jakie zadawali uczestnicy spotkania.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania nie brakowało również osób chcących zdobyć dedykację na publikacjach autorstwa profesora.
„Spotkania otwarte” to znakomita okazja do poznania Uczelni przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych na Pomorzu. Takie zainteresowanie wykazali m.in. uczniowie szkoły w Kołobrzegu, którzy wzięli udział w prelekcji poświęconej możliwościom studiowania w GWSH, z kolei dr Maria Etmańska, Kustosz Biblioteki GWSH, wprowadziła gości w interesującą historię zabytkowej Reduty Koszarowej funkcjonującej dzisiaj jako siedziba Uczelni.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.
Zapraszamy również na kolejne „Spotkania otwarte”, o których poinformujemy Państwa w późniejszym terminie.