Nasz największy atut? Studia dla wielu grup zawodowych!
Rozmowa z Piotrem Dąbrowskim, Dyrektorem Studium Kształcenia Podyplomowego i Nauczycieli GWSH.
W minionym 2012 roku został Pan nowym Dyrektorem Studium Kształcenia Podyplomowego i Nauczycieli GWSH. Może Pan opowiedzieć o swoim dotychczasowym doświadczeniu edukacyjnym?
– Ponieważ posiadam wykształcenie pedagogiczne i psychologiczne, po ukończeniu studiów zacząłem pracę w szkołach – w szkole podstawowej i uczelni wyższej. Na co dzień spotykałem się z uczniami i nabywałem doświadczeń w edukacji małych i „dużych” dzieci. Zajmowałem się również szkoleniem kandydatów na kierowców, czyli edukacją dorosłych. Te wszystkie lata nauczyły mnie szczególnego podejścia do ludzi – z jednej strony wymagać od nich, z drugiej zaś szanować ich i być otwartym na ich potrzeby, oczekiwania czy obawy.
Nowa funkcja Dyrektora Studium oznacza również pewne zmiany w jego działalności. Czego powinni się spodziewać obecni i przyszli słuchacze GWSH w 2013 roku?
– Przede wszystkim poszerzyliśmy ofertę o nowe, atrakcyjne zakresy studiów podyplomowych, kierując je zarówno do nauczycieli, jak i do innych grup zawodowych. Istotną korzyścią jest, iż niektóre z zakresów kształcenia kończyć się będą nie tylko dyplomem studiów podyplomowych, ale dodatkowo certyfikatem. W ofercie pojawiła się również cała gama kursów i szkoleń dedykowanych nauczycielom chcącym poszerzyć swoje umiejętności, ale także innym osobom nieustającym w rozwijaniu własnych kompetencji. Pracujemy cały czas nad udoskonaleniem naszej oferty, aby była kompletna i jak najbardziej atrakcyjna w nowym roku akademickim. Poza tym dostosowaliśmy program studiów do wymogów znowelizowanej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz do nowych rozporządzeń zrównujących wymagania co do organizacji studiów podyplomowych ze studiami pierwszego i drugiego stopnia.
Oferta studiów podyplomowych w GWSH wzrosła do blisko 50 zakresów kształcenia. W jakim kierunku idą te zmiany?
– Zależało nam, aby maksymalnie rozszerzyć ofertę dla nauczycieli, chcących nabyć kompetencje do nauczania kolejnego przedmiotu. Obecnie w naszej ofercie znajdują się wszystkie przedmioty, których można nauczać – nawet te niszowe, jak Ekonomia w praktyce czy Muzyka w szkole podstawowej i gimnazjum. Poza tym poszerzyliśmy ofertę o zakresy pedagogiczne, ale kierowane już nie tylko do nauczycieli, np. Logopedia szkolna bądź też często związane z pedagogiką specjalną, np. Surdopedagogika i tyflopedagogika, czy zakresy dedykowane opiekunom osób starszych, czyli dziedziny proponowane także na studiach pierwszego i drugiego stopnia w GWSH. W Polsce brakuje specjalistów z zakresu Geriatrii i gerontologii. Problem ten nagłośniła w tym roku WOŚP Jurka Owsiaka.
Najwięcej nowości dotyczy jednak zakresów adresowanych do niepedagogicznych słuchaczy Studium.
– W związku z tym, że w GWSH kształcimy na kierunku Zarządzanie, a wydaje się, że obecnie tematyka ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem rynku pracy, chcieliśmy również postawić na zakresy studiów podyplomowych związanych właśnie z tym obszarem. Stąd w ofercie takie nowości, jak Administrator bezpieczeństwa informacji, Organizacja pomocy społecznej czy Zarządzanie parafiami i organizacjami klasztornymi.
Gender Studies i Zarządzanie parafiami i organizacjami klasztornymi w jednej ofercie? Nie obawia się Pan zarzutów, że oba te zakresy będą się wykluczać?
– Przypominam, że jesteśmy uczelnią humanistyczną, co oznacza, że zainteresowaniem naszym jest Człowiek. Nie studiujemy tu ideologii, tylko wiedzę o człowieku. Dlatego właśnie uważam, że mamy obowiązek poznać go ze wszystkich możliwych stron. W uczelni humanistycznej, w której najważniejszy jest Człowiek, znajduje się miejsce zarówno na Gender Studies, jak i na Zarządzanie parafiami i organizacjami klasztornymi oraz wiele innych zakresów przyglądających się Człowiekowi. Jest to nasz niebywały atut, że ogniskujemy i godzimy różne środowiska, zapraszając je do naukowego pochylenia się nad – jeszcze raz powtórzę – Człowiekiem przez duże C.
Które zakresy szczególnie poleca Pan kandydatom? Które są najbardziej przyszłościowe?
– Chciałbym polecić wszystkie! Ponieważ na wszystkich zakresach nasi słuchacze otrzymują rzetelną i praktyczną wiedzę oraz umiejętności, przydatne w życiu zawodowym i prywatnym. Z nowości szczególnie interesujący wydaje się być Administrator Bezpieczeństwa Informacji, ale również wspomniane już Gender Studies. Muszę przyznać, że najbardziej przyszłościowy, ale jest to moje prywatne zdanie, jest zakres Mediacje i negocjacje oraz inne metody rozwiązywania sporów, dający wiedzę i umiejętności pracy w sytuacji trudnej i konfliktowej oraz otwierający możliwość zdobycia w przyszłości nowego zawodu mediatora, który po wpisaniu na listę mediatorów w sądzie, może prowadzić mediacje ze skonfliktowanymi stronami. Uważam ten zakres za szczególnie interesujący, dlatego 9 i 16 marca br. odbyły się w GWSH otwarte dla wszystkich Dni Mediacji propagujące właśnie ten zakres.
Może Pan wprowadzić w ideę tego przedsięwzięcia?
– Mam taki zamiar, by Dni Mediacji otworzyły cały cykl różnych innych spotkań otwartych koncentrujących się na różnorodnych dziedzinach nauki. Myślę, że takie otwarcie się i zapraszanie ludzi z różnych środowisk do naszej Uczelni jest świetnym sposobem promocji nauki i GWSH, a jednocześnie wpisuje się w humanistyczną misję naszej Uczelni.
Czyli kolejne inicjatywy Studium to tylko kwestia czasu?
– Cała masa różnych mniejszych lub większych przedsięwzięć! Proszę śledzić naszą stronę internetową. Będziemy na bieżąco informować o innych akcjach Studium Podyplomowego.
Jakie korzyści powinny najbardziej przyciągać kandydatów na studia podyplomowe w GWSH?
Przede wszystkim ich praktyczny wymiar. Minimum koniecznej teorii, a maksimum praktyki. Studia podyplomowe mają dać słuchaczom wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności, podnosić ich kompetencje, dodawać zdolności, których do tej pory nie mieli. W GWSH staramy się stawiać właśnie na praktyczny wymiar studiów podyplomowych, zatrudniając wieloletnich praktyków, pasjonatów, którzy zęby zjedli na dziedzinie, którą wykładają. W drugiej kolejności będzie to stosunkowo niska cena oraz korzystny rabat 10 procent dla absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
Rozmawiał Kryspin Kichler.
Inne wywiady z pracownikami i studentami Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej: www.gwsh.gda.pl/pl/wywiady