Manager działalności koncesjonowanej – unikatowe studia podyplomowe
Manager koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Studia podyplomowe realizowane przez GWSH w Gdańsku we współpracy z firmą ODBAS
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna za unikatowe studia podyplomowe „Manager działalności koncesjonowanej”
została nominowana do tytułu Eurosymbol Nowoczesnego Kształcenia 2016
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna kształci kandydatów do pracy w zakresie bezpieczeństwa. Obecnie otwieramy nowy zakres studiów podyplomowych – Manager koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (dalej zwaną działalnością koncesjonowaną). Zakres ten stworzony został na miarę aktualnych potrzeb, ponieważ dotąd żadna ze szkół wyższych nie opracowała profilu kompetencji dla kandydata do wykonywania takiego zawodu i nie prowadzi w tym zakresie kształcenia.
Wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, wyrobami oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest szczególnym rodzajem działalności gospodarczej, która niesie wielorakie zagrożenia. Dlatego też, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ten rodzaj działalności praktycznie we wszystkich państwach na świecie poddany jest szczególnej kontroli.
W Polsce wymagane jest uzyskanie koncesji wydanej przez ministra spraw wewnętrznych, które musi być poprzedzone spełnieniem wielu wymogów. Uzyskanie koncesji nie jest oczywiście możliwe bez wcześniejszego przygotowania zawodowego osób prowadzących działalność koncesjonowaną lub też osób kierujących taką działalnością (dalej – zarządzający działalnością koncesjonowaną) oraz spełnienia wymogów organizacyjno-technicznych.
Sektor obronny to nie tylko przedsiębiorstwa i ich produkty – to przede wszystkim ludzie. Zarządzający tego rodzaju działalnością muszą posiadać właściwe przygotowanie zawodowe. Przygotowanie to jest wymagane przez organ koncesyjny, co jednocześnie wskazuje, że na rynku pracy istnieje zawód – zarządzający (manager) koncesjonowaną działalnością gospodarczą.
Osoby zarządzające działalnością koncesjonowaną na podstawie przygotowania zawodowego muszą właściwie zaplanować, zorganizować, wykonywać i kontrolować wszelkie swoje działania oraz działania realizowane w przedsiębiorstwie w tym zakresie. Muszą też rozwiązywać problemy we wszystkich cyklach działania, poczynając od przygotowania do rozpoczęcia, prowadzenia samego działania, jego zmian, aż po zakończenie. Przede wszystkim muszą mieć świadomość nie tylko swoich obowiązków, ale też odpowiedzialności, ponieważ ponoszą konsekwencje prawne. Aby zminimalizować ryzyko tych konsekwencji, przedsiębiorcy radzą sobie w różny sposób, m.in. powierzają wykonywanie zadań innym osobom, tzw. pełnomocnikom. Zdarza się, że oferowane usługi są wykonane na wysokim stopniu ogólności, który nie zaspokaja wszystkich potrzeb wynikających ze specyfiki danego przedsiębiorstwa. Ważnym problemem zatem jest właściwy dobór kandydata na tę funkcję i wiedza umożliwiająca weryfikację wykonanej pracy. Dlatego też istotne jest to, aby również osoby zlecające posiadały odpowiednią wiedzę, ponieważ ponoszą konsekwencje za funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.
Profil kompetencji dla zarządzających działalnością koncesjonowaną obecnie określa się na podstawie odbytego przeszkolenia i pozytywnie zdanego egzaminu potwierdzonego wydanym świadectwem kwalifikacji. Analiza przepisów regulujących obszar działalności koncesjonowanej oraz programu szkolenia pozwala wnioskować, że obszar ten jest bardzo szeroki i dlatego określenie profilu kompetencji wymaga interdyscyplinarnego podejścia.
Podczas zarządzania działalnością koncesjonowaną pojawia się wiele problemów, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Osoby zarządzające działalnością koncesjonowaną, po przygotowaniu zawodowym, bez dodatkowej wiedzy w wielu obszarach borykają się z niewiadomymi lub też nie są w stanie samodzielnie rozpocząć działalności, prowadzić jej, czy też zakończyć. Na rynku nie ma literatury branżowej w tym zakresie, tak jak jest to, np. w zakresie zarządzania informacją niejawną, czy też ochrony danych osobowych, która pozwoliłaby choć w niektórych przypadkach przybliżyć problem nie tylko zarządzania działalnością, ale też funkcjonowania przedsiębiorstw prowadzących taką działalność. Dlatego też formalne przygotowanie zawodowe wymaga od kandydatów na takie stanowiska poszerzenia wiedzy, aby mogli w pełni poruszać się w tym obszarze i zarządzać tą formą działalności gospodarczej.
Analiza rynku szkolnictwa wyższego pozwala wnioskować, że dotychczas rynek ten nie oferuje programu, który byłby skierowany dla tego rodzaju odbiorców. Niezależnie od tego – renomowane uczelnie oferują studia podyplomowe nawet we współpracy z instytucją nadającą uprawnienia. Zatem należy wnioskować, że uprawnienie do zarządzania danym obszarem zdobyte podczas przygotowania zawodowego nakreśla jedynie ramy zagadnienia, co, niestety, nie jest wystarczające do wykonywania tego zawodu. Podkreślić trzeba, że brak profilu kompetencyjnego kandydata dla osoby zarządzającej działalnością koncesjonowaną nie pozwalał dotąd na prawidłowe określenie programu szkolenia w tym zawodzie. A brak wyspecjalizowanej kadry powoduje wiele problemów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa oraz w relacjach z organami kontrolującymi tę działalność.
W GWSH wypracowano model profilu kompetencji, którymi powinien legitymować się kandydat na zarządzającego działalnością koncesjonowaną oraz opracowano program studiów dla tego zawodu. Program ten obejmuje m.in. funkcjonowanie koncesjonowanej działalności gospodarczej, pogłębione o wiedzę specjalistyczną dotyczącą organizowania i zarządzania przedsiębiorstwami w sektorze obronnym oraz umiejętności opracowania kluczowej dokumentacji systemu zarządzania działalnością koncesjonowaną. Kształcenie w tym zawodzie umożliwia osiągnięcie korzyści przez słuchacza (nabycie nowych kompetencji lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji) oraz przedsiębiorcę (dobór pracowników na podstawie jednolitego profilu kompetencyjnego oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry).
Zapotrzebowanie na zarządzających działalnością koncesjonowaną występuje nie tylko w sektorze państwowym, lecz również w sektorze prywatnym. W większych przedsiębiorstwach zadania w tym zakresie wykonywane są przez ustanowionych pełnomocników. Zainteresowanie posiadaniem kompetencji w tym zawodzie zwiększa także konkurencyjność na rynku pracy nie tylko w sektorze wytwórczym, ale też i nadzorczym. Dlatego też GWSH kieruje ofertę studiów podyplomowych do wszystkim zainteresowanych, czyli:
– organizacji gospodarczych: przedsiębiorców, osób kierujących przedsiębiorstwami oraz pracowników przedsiębiorstw wykonujących kluczowe funkcje z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa,
– państwowych organizacji regulujących i kontrolujących: jednostek samorządu terytorialnego i instytucji publicznych, takich jak policja, straż pożarna, państwowa inspekcja pracy, Ministerstwo Środowiska, Prokuratura, ABW, CBA, SKW, MSW, Ministerstwo Gospodarki, Agencja Rozwoju Przemysłu, Ministerstwo Skarbu Państwa,
– emerytowanych pracowników branży mundurowej, którzy dzięki zdobytym kwalifikacjom oraz już posiadanemu doświadczeniu zwiększą swoją konkurencyjność na rynku pracy,
– innych osób, których zainteresowała oferta.