GWSH wspiera aktywnych studentów
Współpraca z klubem miłośników sportów ekstremalnych Movement
Z radością informujemy, że z początkiem roku Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna rozszerzyła współpracę z klubem miłośników sportów ekstremalnych Movement. Promuje on na terenie Trójmiasta formę aktywności znaną jako parkour i freerun.
Współzałożycielem inicjatywy jest Grzegorz Niecko, student trzeciego roku zarządzania sportem na naszej Uczelni. Ogromny zapał studenta sprawił, że szybko wywalczył on honorowy patronat Uczelni na najbliższe trzy lata działalności.
Co to jest parkour i gdzie go można zobaczyć?
– Genialne jest to, że możemy go uprawiać właściwie wszędzie. Nie ogranicza nas miejsce. Cała filozofia tej dyscypliny polega na dostosowaniu możliwości ciała do otoczenia i właśnie to staramy się robić, poszerzając tym samym granice fizyczne i mentalne swojego organizmu – wprowadza nas w tajniki dyscypliny student GWSH, który zaprasza na treningi każdego, kto chce poczuć lekki dreszczyk emocji. Obawiających się o swoje zdrowie uspokajamy. Parkour to sprawdzone techniki, które powodują, że dyscyplina jest bezpieczniejsza i mniej kontuzjogenna, niż np. piłka nożna.
Co wydaje się istotne, aktywność trójmiejskich parkourowców w ostatnim czasie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Również wśród byłych sportowców i polityków. Ostatnio po długich wysiłkach przedstawiciele Movement spotkali się z Leszkiem Blanikiem, mistrzem olimpijskim z Pekinu, obecnie posłem na Sejm RP, który oficjalnie poparł działania klubu.
– Próbowaliśmy się poznać różnymi ścieżkami. Niestety jego kalendarz był dość napięty. Dlatego któregoś dnia zapukaliśmy do drzwi jego biura bez zapowiedzi. Ujął nas entuzjazm w stosunku do naszych działań – wspomina Grzegorz Niecko.
– Czy próbowaliśmy zaprosić do konfrontacji swoich umiejętności? Gimnastyka, którą uprawiał Pan Blanik, jest bardzo zbliżona do parkouru, ale z drugiej strony są też elementy, które diametralnie „nas” różnią. Dlatego raczej nie byłoby to realne – wyjaśnia Grzegorz, który już w liceum zainteresował się kaskaderką. Skończył nawet specjalną szkołę, którą traktował warsztatowo. To doświadczenie przydaje się teraz, gdyż parkourowcy zapraszani są do udziału w różnych mniejszych projektach filmowych.
– Myślę, że forma jaką prezentujemy, trafia do młodych ludzi. Większość członków naszego klubu to licealiści, potencjalni odbiorcy naszej szkoły. Dlatego całkiem możliwe, że grono niebawem powiększy się – tłumaczy Niecko, który jest aktywnym działaczem klubu i inicjatorem stworzenia w trójmieście specjalnego Parkour Parku. Szersze informacje o działaniach klubu znajdziecie na stronie internetowej www.ksmovement.pl.
Wszystkich zainteresowanych ofertą GWSH zapraszamy na targi edukacyjne, m.in. w Kartuzach oraz Akademia 2012 w Gdańsku. Tam, poza szczegółową informacją i korzystną wymianą doświadczeń z naszymi studentami, będzie można również uczestniczyć w programie specjalnym z KS Movement w roli głównej.
Reprezentant Parkouru to niejedyna forma aktywności dostępna w historycznych murach GWSH. Studiują u nas również sportowcy innych dyscyplin. GWSH posiada jedną z najlepszych drużyn piłkarskich w Trójmieście. W naszym gronie są także MŚ innych dyscyplin. Studium WF pod przywództwem najlepszego wuefisty na Pomorzu, byłego dziesięcioboisty Jerzego Detko rozwija kolejne zainteresowania naszych absolwentów, wśród których ostatnio pojawiło się kajakarstwo i smocze łodzie. Od zapału kolejnych rekrutów zależeć będzie, czy stworzona zostanie również sekcja spadochroniarska (Uczelnia prowadzi rozmowy o współpracy z Aeroklubem Gdańskim).
Wśród ostatnich akcji GWSH należy wymienić również konferencję naukową pt. „Czy ten mecz można wygrać? Euro 2012” przygotowaną przez studentów III roku zarządzania sportem oraz współorganizowany razem z Gdańską Strażą Miejską konkurs dla maturzystów „Bezpieczne Euro 2012”. Wiosna szykuje się pod znakiem kolejnych sportowych wydarzeń, tym razem olimpijskich. Gdyż nasze zaproszenie z okazji igrzysk w Londynie przyjął senator Andrzej Person, wieloletni rzecznik prasowy PKOl oraz rzecznik polskiej misji olimpijskiej.