Badania losów absolwentów
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań losów absolwentów.
Biuro Karier zakończyło realizację corocznego badania losów absolwentów Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, którym objęto absolwentów GWSH w Gdańsku oraz GWSH Filia w Koszalinie, zdających egzamin dyplomowy w roku akademickim 2012/2013. Badanie ankietowe on-line przeprowadzono po sześciu miesiącach od ukończenia studiów.
Zgodnie z wynikami badań, po sześciu miesiącach od ukończenia studiów odsetek zatrudnionych absolwentów GWSH wyniósł 85,6%. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano w populacji absolwentów Politologii (90,9%) i Zarządzania (90,3%). Warto przy tym zaznaczyć, iż absolwenci niepodejmujący pracy coraz częściej wskazują jako przyczynę niepodjęcia zatrudnienia kontynuowanie kształcenia się.
Blisko 27% ogółu absolwentów podejmujących zatrudnienie zmieniło pracę po ukończeniu studiów.
Niemal 62% zatrudnionych pracuje w sektorze publicznym, ponad 31% – w sektorze rynkowym, natomiast około 3% podjęło zatrudnienie w organizacji pozarządowej. Najwyższy odsetek zatrudnionych w sektorze publicznym występował w populacji absolwentów Pedagogiki, w sektorze rynkowym – w grupie absolwentów Politologii, w trzecim sektorze (pozarządowym) – w populacji badanych kończących Pedagogikę.
Około 78% zatrudnionych absolwentów pracowało na podstawie umowy o pracę, pozostały odsetek stanowili przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych (12,6%) i prowadzący działalność gospodarczą (2,2%). Niemal 5% badanych wskazało inny status prawny zatrudnienia. Najwyższy odsetek zatrudnionych na podstawie umowy o pracę występował w populacji absolwentów Europeistyki. Prowadzenie działalności gospodarczej odnotowano w grupie absolwentów Pedagogiki i Zarządzania.
Blisko 41% ogółu zatrudnionych oceniło, iż ukończenie studiów korzystnie wpłynęło na ich warunki zatrudnienia (awans zawodowy, awans służbowy, inne). Najwyższy odsetek badanych deklarujących korzystny wpływ ukończonych studiów na warunki zatrudnienia zaobserwowano w populacji absolwentów Administracji i Pedagogiki.
Ponad 53% zatrudnionych deklarowało, że ich obecna praca jest związana z przedmiotem ukończonych studiów. Najwyższy odsetek osób wskazujących na związek wykonywanej pracy z przedmiotem ukończonych studiów odnotowano w grupie absolwentów Pedagogiki. Warto dodać, iż odsetek absolwentów deklarujących powiązanie wykonywanej pracy z przedmiotem ukończonych studiów wzrósł aż o 10,6% w stosunku do danych uzyskanych w roku ubiegłym, tj. w badaniu absolwentów rocznika 2011/2012.
Około 58% zatrudnionych stwierdziło, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów są przydatne w ich obecnej pracy. Najwyższy wskaźnik respondentów deklarujących przydatność powyższych kompetencji w pracy zawodowej występował wśród absolwentów Administracji i Pedagogiki. Zaobserwowano przy tym wzrost wymienionego wskaźnika w stosunku do danych ubiegłorocznych.
58,1% ogółu badanych podejmowało podczas studiów praktykę, 17,1% – staż, 7,7% – działania wolontarystyczne, a 15,3% – pracę dorywczą. Najwyższy odsetek osób podejmujących praktykę i działania wolontarystyczne odnotowano w populacji absolwentów Pedagogiki, odbywających staż – w grupie kończących Europeistykę.
Blisko 76% ogółu absolwentów deklarowało, iż zamierza podjąć dalsze studia.
Dziękujemy dotychczasowym absolwentom za udział w badaniu ankietowym i zachęcamy przyszłych do udziału w jego kolejnych edycjach.
Realizacja badań: Małgorzata Gwizdalska (Biuro Karier GWSH)