„Wpływ wyniku wyborów prezydenckich w USA na sytuację Polski, Europy i świata” – wykład Profesora Longina Pastusiaka
Rusza cykl spotkań w GWSH ze znanymi autorytetami sztuki, kultury, polityki oraz mediów.
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna zaprasza na kolejny cykl „Spotkań otwartych w GWSH”, na których gościmy znane osobistości, artystów i autorytety z rozmaitych dziedzin sztuki, kultury, polityki i mediów, które omawiają ważne zagadnienia z życia Polski i świata.
Przypomnijmy, że na podobnych spotkaniach w naszych murach w zeszłym roku akademickim gościliśmy m.in. senatora Andrzeja Persona, mistrza olimpijskiego Leszka Blanika czy Prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Janusza Foglera.
Pierwszym gościem GWSH w roku akademickim 2012/2013 będzie Prof. dr hab. Longin Pastusiak, który wygłosi wykład pt. „Wpływ wyniku wyborów prezydenckich w USA na sytuację Polski, Europy i świata”. Spotkanie odbędzie się tuż po ogłoszeniu wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych i będzie idealną okazją do zastanowienia nad scenariuszem, jaki przyniesie reelekcja Prezydenta Baracka Obamy lub nominacja dla kandydata Partii Republikańskiej Mitta Romneya.
Wykład odbędzie się 10 listopada (sobota, godz. 12.00, sala 104) w siedzibie Uczelni.
Profesor Longin Pastusiak to znany amerykanista. W 1959 roku ukończył studia magisterskie w Woodrow Wilson School of Foreign Affairs oraz University of Virginia w Charlottesville, a w 1960 został magistrem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się w American University w Waszyngtonie oraz na Wydziale Historii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1967 w Instytucie Historii PAN. Profesorem nadzwyczajnym mianowano go w 1978 roku, zwyczajnym zaś w 1986. W latach 1963 – 1994 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków polsko-amerykańskich. Zajmował funkcję Prezesa „Towarzystwa Polska – Kanada”, Wiceprezesa Towarzystwa „Polska – Korea”, był członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i Klubu Rzymskiego. Prowadził w TVP1 autorski program „Anegdoty prezydenckie” na temat amerykańskich przywódców, wydał również książkę pod tym samym tytułem. Jest także autorem publikacji „Roosevelt a sprawa polska 1939 – 1945” wydanej w 1980 roku i wielokrotnie wznawianej. Jako polityk w latach 1991 – 2001 pełnił funkcję posła na Sejm I, II i III kadencji. W 2001 roku uzyskał mandat senatora i pełnił funkcję Marszałka Senatu. Obecnie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów w Warszawie.
Władze GWSH zapraszają na to wydarzenie wszystkich studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych omawianą tematyką, jak również osoby zainteresowane studiami w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. W tym dniu będzie możliwość poznania naszej Uczelni od środka.